"Ekoaktywni - w akcji. Ecoactiv-in action" w Dolinie Karpia
2023

Ekoaktywni - plansza z nazwą projektuTytuł: Ekoaktywni - w akcji. Ecoactiv – in action

Czas trwania: 01.03.2023- 31.06.2023

Partnerzy: Polska -Fundacja Eurointegracja, Ukraina -Centrum Rozwoju Kreatywności Lileya, Gruzja- LAG Kazbegi

Wartość: 59 431 EUR

W Dolinie Karpia wokół Zatora tuż po świętach Wielkiej Nocy pojawili się goście z trzech krajów: Polski, Ukrainy i Gruzji, biorący udział w międzynarodowych warsztatach ekologicznych programu Erasmus +, w ramach prowadzonego przez Fundację Eurointegracja projektu „Ekoaktywni – w akcji”.
 
Warsztaty trwające od 10 do 23 kwietnia 2023 roku skierowane były do młodych osób zainteresowanych ekologią, aktywnych i otwartych, chcących zmieniać świat na lepsze. Uczestnicy uczyli się, jak organizować akcje proekologiczne i sami zrealizowali takie wydarzenie na rynku w Zatorze w dniu 16.04 (niedziela) . Była to akcja proekologiczna, zwracająca uwagę na kwestie walorów przyrodniczych i czystości środowiska wokół Zatora.
 
Przeprowadzono akcję „Ecowalking”, czyli spacer ze zbieraniem śmieci, w związku ze Światowym Dniem Ziemi, zorganizowano wystawę fotograficzną i pokaz mody proekologicznej. W programie warsztatów jest zwiedzanie okolicy, wizyta w Krakowie i zabawa w Energylandii.
Uczestnicy uzyskali porcję solidnej wiedzy i umiejętności, świetną zabawę, niezapomniane przeżycia, nowe doświadczenia, sympatyczne znajomości, wzmocnili kompetencje potwierdzone certyfikatami Youthpass.
 
Zagadnienia ekologii poznali na przykładzie Doliny Karpia, obszaru o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Młodzież pracowała z uznanymi ekspertami, a są wśród nich m.in. Dominika Zaręba, autorka książki Turystyka Ekologiczna PWN, prezes Stowarzyszenia „Greenways Polska” i przewodnicząca Rady Funduszu Partnerstwa, Olga Gałek, autorka marki Doliny Karpia, Wiceprezes Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA, Cecylia Malik – artystka wizualna, malarka, performerka i reżyserka filmowa, autorka wielu wystaw i projektów artystycznych, Albin Marciniak – dziennikarz i prezes Klubu Podróżników Śródziemie, inicjator i organizator akcji „Sprzątanie Gór”, Franciszek Sałaciak i Anna Świątek – pomysłodawcy i koordynatorzy Ekomuzeum Doliny Karpia, ekolodzy z Towarzystwa Na Rzecz Ziemi oraz Sergej Vakarin – prezes Ukraine Information Society, prowadzący projekty proekologiczne z ukraińskim kosmonautą Leonidem Kadeniukiem.
 
Projekt ma wsparcie burmistrza Zatora Mariusza Makucha, lokalnych samorządów, organizacji i działaczy ekologicznych, nawiązano też współpracę z młodzieżą z miejscowych szkół.